A je to tady. Konečně se na stránkách s realitami objevila nemovitost, která Vás dostala do kolen. Dispozice sedí, fotky vypadají přesně podle očekávání a Vy už se vidíte, jak ve své nové kuchyni popíjíte čerstvě uvařenou kávu. Než se však svým snům oddáte úplně, zvedněte telefon a domluvte si návštěvu dané nemovitosti, není totiž nad osobní zkušenost.

Abyste si ale z prohlídky odnesli maximum možných informací, je potřeba vědět, na co se při ní zaměřit. A právě tomu se budeme v následujícím článku věnovat.

Prohlídka nemovitosti Vám o daném domu či bytu poví úplně nejvíc
Prohlídka nemovitosti Vám o daném domu či bytu poví úplně nejvíc

Prohlídka nemovitosti – nájem

Pokud si plánujete nemovitost pronajmout, měli byste si důkladně promyslet, na jak dlouhou dobu byste chtěli v daném domě či bytě žít. Následně je potřeba prověřit, zda je Váš časový horizont přijatelný i pro majitele. Pokud totiž plánuje nemovitost pronajímat pouze krátkodobě, je nesmysl, abyste si v ní malovali dlouhou budoucnost. Stejně tak se ubezpečte, že by mu v případě mnohaletého pronájmu nevadilo, kdybyste si na dané adrese zřídili trvalé bydliště.

Druhou zásadní otázkou je vybavení. Mnozí majitelé v pronajímaných bytech či domech nechávají alespoň základní nábytek a spotřebiče, aby si je jejich nájemci nemuseli kupovat. Je obvyklé, že majitelé za toto vybavení ručí, takže ho v případě poruchy nahradí z vlastních peněz. Některé nemovitosti se naopak pronajímají úplně prázdné, a proto je lepší se o všech těchto věcech vždy předem informovat.

Pokud k vybranému bytu náleží sklep, kolárna či nějaká další externí místnost, zeptejte se, zda si můžete prohlédnout i ji. Budete tak alespoň vědět, jak vypadá jiná část domu, což Vám může leccos prozradit o Vašich potenciálních sousedech. Vaše prohlídka nemovitosti tak bude co nejefektivnější. K mnohým domům patří rovněž rezidenční parkoviště, ujistěte se proto, zda na něj budete mít přístup.

Určitě se rovněž zeptejte na všechna stanovená pravidla. Někteří pronajímatelé například neakceptují domácí mazlíčky, nebo požadují od jejich páníčků vyšší zálohu na pokrytí případných škod. Mnozí mají potom striktní pravidla ohledně kouření v interiéru. Ve smlouvě také často bývají uvedené i pravidelné kontroly. Ty dávají majiteli možnost jednou za určité časové období po předchozím nahlášení do své nemovitosti vstoupit a zkontrolovat, zda je vše v pořádku.

V neposlední řadě se zaměřte i na placení. Kromě běžného měsíčního nájmu a záloh za energie se zeptejte například na poplatek za parkování nebo na výši vratné kauce. Určitě si také ověřte, jak by se řešilo Vaše případné dřívější odstoupení od smlouvy.

Stěhování začíná prohlídkou nemovitosti
Stěhování začíná prohlídkou nemovitosti

Prohlídka nemovitosti – nákup

Stejně jako u pronájmu se optejte, jak vysoké jsou v dané nemovitosti průměrné zálohy na energie. U bytů se potom zaměřte i na měsíční poplatky do fondu oprav, z nichž se následně hradí všechny společné domovní výdaje. Důležité je také vědět, zda a jak moc je daný dům zadlužený, či jakou má splátkovou morálku.

💡 Tip: Při procházení inzerátů doporučuji sledovat zveřejněné energetické štítky. Právě ty Vám totiž řeknou, jak moc je daná nemovitost šetrná na spotřebu.

Při nákupu nemovitosti je také velmi zásadní zjistit její aktuální stav. Zeptejte se Vašeho realitního makléře, zda má budova vypracovaný znalecký posudek, a jaká je odhadovaná cena za nutné rekonstrukce. Zásadní je i napojení domu na inženýrské sítě, neboť hlavně u některých vzdálenějších pozemků s tím mohou být nepříjemnosti. V bytech se potom informujte o stavu elektrických a vodovodních rozvodů, či o možnosti napojení na plyn.

Kromě samotné nemovitosti chtějte vidět i všechny její další součásti jako jsou sklepy, garáže nebo zahrady. Ujistěte se také, že jejich prodej bude součástí kupní smlouvy.

Rozhodně se zaměřte i na okolí vybraného domu či bytu. Nachází se zde veškerá občanská vybavenost, kterou budete potřebovat? Dostanete se odsud pohodlně do práce? Budete mít kde zaparkovat? A jak vypadají další domy poblíž Vašeho potencionálního bydliště? To vše může být jazýčkem vah při Vašem rozhodování.

Jak se lidově říká, sto lidí má sto chutí. A z mé dlouholeté zkušenosti vím, že u výběru nemovitosti tohle platí naprosto přesně. Nalezení toho správného domova je pro člověka jednou z nejdůležitějších událostí, proto se mým klientům snažím vždy poskytnout co nejvíce informací, které jim s jejich rozhodováním pomohou.

💡 Tip: Máte volnou nemovitost, kterou chcete pronajímat? Zjistěte, jak ji co nejlépe připravit.