Chcete si zajistit stabilní měsíční příjem a máte volnou nemovitost? Pak určitě stojí za zvážení její pronájem. Jak se však říká, bez práce nejsou koláče, a je tedy třeba se před hledáním případných zájemců dostatečně připravit. Zapomeňte na starý oprýskaný gauč a zašlý sporák, vybavení má totiž obrovský vliv na to, jaký dojem Vaše obydlí udělá na potenciální nájemníky. V tomto článku Vás proto celým procesem provedeme a ukážeme, jak vybavit nemovitost, které žádný zájemce neodolá!

Vybavit nájemní nomovitost není těžké, je ale důležité si vše dopředu promyslet.
Vybavit nájemní nomovitost není těžké, je ale důležité si vše dopředu promyslet.

Proč vybavit nájemní byt či dům?

Atraktivita

Dobře vybavený a upravený prostor vytváří pozitivní dojem na všechny zájemce o bydlení. Zvýšíte tak své šance, že brzy najdete vhodné nájemníky.

Konkurenceschopnost

Nabídek na realitním trhu je dnes více než dost. Aby mezi nimi ta Vaše vynikla, je důležité nabídnout něco extra. Moderní vybavení může být právě tou konkurenční výhodou, kterou mezi ostatními inzeráty potřebujete.

Vyšší nájem

Investice do rekonstrukce nemovitosti se Vám může brzy vrátit pomocí stanovení vyššího nájemného. Lidé jsou ochotní si připlatit za byt či dům, který jim nabízí pohodlí, komfort a moderní nábytek.

💡Tip: Je však potřeba pamatovat na to, že se cena neodvíjí pouze od vybavení bytu, ale například také od jeho lokality. Sebekrásnější byt na špatném místě pronajmete za astronomickou cenu jen těžko. Navíc je zde potom riziko, že Vám případní nájemníci brzy utečou do levnějšího. Je tedy třeba zvážit, jak moc do vybavení bytu investovat, aby se Vám tato částka vrátila.

Dlouhodobí nájemníci

Krátkodobé nájmy nejsou příliš výhodné z časových ani finančních důvodů. Střídají se u Vás nájemníci jako sochy na orloji? Jednou z velmi častých příčin je nepraktické či nevhodné vybavení domu. Jeho rekonstrukcí si můžete stálé obyvatele udržet a zajistit si tak stabilní měsíční příjem.

Dobře vybavený byt Vám udrží dlouhodobé nájemníky.
Dobře vybavený byt Vám udrží dlouhodobé nájemníky.

💡Tip: Chystáš se prodávat či pronajímat nemovitost? Obrať se na nás a my ti se vším pomůžeme.

Jak postupovat při vybavování nájemního bytu?

Jak už jsem psal výše, nejprve si důkladně promyslete, kolik peněz hodláte do rekonstrukce investovat. Je totiž důležité najít rovnováhu mezi investicí do vybavení a očekávaným ziskem z nájemného. Navíc je dobré si uvědomit, že se zakoupené vybavení používáním opotřebovává a ničí. Jednou za čas jej tedy budete muset chtě nechtě vyměnit a znovu investovat.

Určitě potom také popřemýšlejte nad tím, v jakém stylu nemovitost vybavíte. Je dobré vždy zvolit pouze jeden styl, a toho se celou dobu držet. Obecně ale doporučuji zvolit něco neutrálního a moderního, aby se byt či dům zalíbil co nejvíce zájemcům.

Pokud je to potřeba, nemovitost byste měli rozhodně vymalovat. Opět platí pravidlo, že čím neutrálnější barvy zvolíte, tím lépe uděláte. Bílé stěny totiž můžete zkombinovat s téměř jakýmkoliv nábytkem, což se třeba u křiklavě zelených vzorů říct nedá.

Velmi zásadní je zařízení kuchyně a koupelny, dvou nejdůležitějších místností, bez nichž se nájemníci jen těžko obejdou. Při vybavování se držte stanoveného stylu a investujte do kvalitního a odolného nábytku a spotřebičů. Počáteční náklady budou sice vyšší, ale zase vydrží podstatně delší dobu. Zaměřte se také na praktičnost, která je v kuchyni a koupelně klíčová.

Do základního vybavení pak určitě patří pohodlná postel či alespoň rozkládací gauč. Nesmíte ale zapomenout také na skříně či komody, které nájemcům zajistí dostatek úložného prostoru. Pokud k bytu náleží sklep, ujistěte se, že je vyklizený a připravený.

Co se týče doplňků, ty dodávají domu či bytu na útulnosti. Doporučuji to s nimi však nepřehánět, každý člověk si chce totiž své obydlí dovybavit podle sebe. Stačí koupit umělou květinu, předložku do koupelny, nebo pár obrazů.

TOP 10 vybavení, která jsou pro nájemníky důležitá:

  1. Moderní kuchyňská linka se spotřebiči, v nichž se bude vařit jedna báseň
  2. Pohodlná postel či gauč s dobrou matrací pro ničím nerušený spánek
  3. Příjemné místo k posezení a relaxaci
  4. Dostatečné osvětlení, protože ve tmě se lidé necítí dobře
  5. Udržovaná a funkční koupelna
  6. Kvalitní okna pro dobrou tepelnou izolaci v zimě i v létě
  7. Dostatek úložného místa pro všechny potřebné věci
  8. Rychlé internetové připojení k zábavě i práci z domu
  9. Bezpečnostní prvky k ochraně majetku nájemníků
  10. Vyměněné rozvody elektřiny s dostatečným množstvím zásuvek
Jak vybavit nájemní nemovitost?
Jak vybavit nájemní nemovitost?

Zařízení nemovitosti může být sice náročné, ale získáte díky němu náskok na realitním trhu, takže pak snáze naleznete vhodné nájemníky. A pokud si s vybavením domu či bytu nevíte rady, nevěste hlavu! V rámci svých služeb Vám nabízím také efektivní home staging (veškerá příprava nemovitosti na prodej). Ozvěte se mi a na všem se domluvíme.

💡Tip: Prodáváte byt či dům? Přečtěte si také náš další článek o zprostředkovatelské smlouvě.