Kvůli zvyšujícím se cenám nemovitostí, rostoucím úrokovým sazbám u nových hypoték i nejistotě, která v dnešní koplikované době panuje v celé společnosti se mnoho lidí odvrací od nákupu nemovitostí. Oproti tomu pronájmy zaznamenaly enormní zájem ze strany klientů. Jak vysvětluje Tomáš Kučera z institutu Chytrý makléř:

„Lidé doufají v pokles cen nemovitostí k prodeji, vnímají všeobecné zdražování a nejsou ochotni přijímat dlouhodobé závazky. Pronájem tak představuje flexibilní typ bydlení.“

Tomáš Kučera

Nemovistosti jako bezpečná investice

Nemovitosti jsou stále vnímány jako velmi bezpečná a jednoduchá forma investice. Lidé totiž vždy někde bydleli a bydlet budou. Zakoupenou investiční nemovitost můžete buďto výhodně prodat nebo ji pronajímat. Díky tomu si zajistíte pravidelný měsíční příjem. V takovém případě se ale vyplatí do ní ještě trochu investovat. Můžete tak výrazně zvýšit cenu.

Nemovitosti, které jsou určené k pronájmu mizí z nabídek již za pár dní. Nyní se proto podíváme, jak svou nemovitost co nejlépe připravit, abyste obstáli nad velkou konkurecí. Pro někoho se možná jedná o zbytečnou investici, věřte ale, že se vám vyplatí.

Pronájmy rychle mizí
Pronájmy rychle mizí

Pronájmy rodinných domů

Lidé mají najvětší zájem o pronájmy bytů o malých a středních dispozicích, proto v nabídkách realitních agentur a makléřů mnoho rodinných domů k pronájmu nenajdete. Pokud byste rádi svůj dům pronajímali, zvažte jeho možné rozdělení na několik bytových jednotek.

Každá jednotka by přitom měla mít vlastní sociální zařízení, vstup i odpočty energií. Vzhledem k tomu, že se jedná o složitou a také velmi drahou investici, poraďte se o provení s architektem. Tento krok se vám ale může hodně finančně vyplatit.

Doporučujeme vám ponechat si v pronajímaném domě alespoň nějaký prostor soukromý. Můžete jej pak využívat jako sklad vybavení pro údržbu domu a okolí či jako kancelář.

Pronájmy rodinných domů netáhnout tolik jako byty
Pronájmy rodinných domů netáhnout tolik jako byty

Tip: Máte zájem o nákup nemovistosti? Prohlédněte si naše portfolio.

Pronájmy bytů

Oproti tomu byty se pronajímají poměrně snadno, i přesto byste se ale měli jejich přípravě věnovat.

„Dobře připravený byt osloví větší počet zájemců, upravený interiér má navíc šanci získat vyšší nájemní cenu.“

Tomáš Kučera

Ideální je byt vymalovat bílou barvou, aby vypadal prostorně a světle. Pokud to jde, nechte v něm jen minimum nábytku a zbavte se všech osobních věcí jako jsou nálepky na lednici, dětské malůvky, rodinné fotografie či hygienické potřeby v koupelně. Soukromé věci totiž působí na potencionální nájemníky rušivým dojmem. Dobrou investicí je také modernizace kuchyně či rekonstrukce starého bytového jádra.

Pokud nechcete do přípravy příliš investovat, zkuste alespoň přetřít dlaždice a obklady v koupelně speciálním nátěrem. Za málo peněz tak dokáže dát nevzhledné či staré koupelně moderní vzhled.

Investujte do modernizace pronajímaného bytu. Vrátí se vám to
Investujte do modernizace pronajímaného bytu. Vrátí se vám to

Obraťte se na profesionála

V realitním trhu může být náročné se vyznat a zorientovat. Abyste dosáhli co nejepších výsledků, obraťte se na svého realitního experta. Poradí vám nejen s rekonstrukcí, ale také vám pomůže nastavit ideální cenu nemovitosti i najít vhodného nájemce.

Tip: Přečtěte si také co dělat, pokud chcete svou nemovistost co nejrychleji prodat.