Český realitní trh se v současnosti potýká s vážnými problémy. Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték totiž vzrostla v říjnu již na 5,86 %, čímž se tak dostala na nejvyšší úroveň za posledních dvacet let. Meziroční propad objemu hypotečních úvěrů za říjen potom dosáhl stejně jako v září osmdesáti dvou procent.

Trh ohrožuje také snižující se zájem kupujících, kteří jsou pod tlakem kvůli různým faktorům. Mezi ně patří třeba drahota, vysoká inflace, válka na Ukrajině, obavy z budoucnosti nebo špatná nálada ve společnosti. To vše se podílí na současné stagnaci trhu.

Úroková sazba nových hypoték vzrostla na 5,86 %. To je jeden z důvodů, proč se realitní trh propadá
Úroková sazba nových hypoték vzrostla na 5,86 %. To je jeden z důvodů, proč se realitní trh propadá

Chuť nakupovat je, ale nikoliv za současné ceny

Odborníci se shodují, že se zákazníci aktuálně chovají podle dvou scénářů. Zaprvé sleví ze svých nároků a koupí raději levnější nemovitost, která však nesplňuje všechny jejich požadavky. Mnohem častěji se ale stane, že nákup drahých jakýchkoliv nemovitostí za současné ceny úplně odmítnou.

S tím souhlasí i realitní expert Tomáš Kučera, který tvrdí, že poptávka po nemovitostech je oproti minulému roku výrazně nižší, a to až o osmdesát procent. V nabídce realitních portálů se to projevuje 100% nárůstem počtu nabízených nemovitostí, než tomu bylo ve stejnou dobu před rokem.

Podle ředitele pražské realitní kanceláře Jana Škrabánka je ale potenciální poptávka stále velmi silná. „Lidé nepřestali mít zájem kupovat, jen nemají důvod přeplácet,“ odůvodňuje Škrabánek. Zájemci proto pouze trpělivě vyčkávají na lepší ceny.  

Lidé raději omezí svůj komfort a pořídí si levnější nemovitost nebo koupi úplně odloží
Lidé raději omezí svůj komfort a pořídí si levnější nemovitost nebo koupi úplně odloží

💡Tip: Přečtěte si také, jak rychle připravit nemovitost k pronajímání.

Prodávat za loňské ceny je nereálné

Nejefektivnějším řešením, jak zajistit rychlé prodání nemovitosti, je snížení její ceny. V opačném případě dochází ke vzniku takzvaných „ležáků“. To jsou nemovitosti, jejichž inzeráty na realitních portálech visí až příliš dlouho. I přes to, že jsou majitelé ležáků nakonec nuceni cenu snížit, není jejich prodej jistý.

Počet obtížně prodejných staveb v Česku přitom neustále roste. „Majitelé nemovitostí často odmítají pochopit nový stav realitního trhu, a i letos chtějí prodávat za loňské ceny. To už je dnes ale nereálné,“ vysvětluje Kučera.

Naopak nové inzeráty, které oproti cenám v září nastavily alespoň pětiprocentní slevu, se nyní těší až dvojnásobnému počtu zájemců. „V případě desetiprocentní slevy může být zájem dokonce řádově vyšší,“ doplňuje Škrabánek. Byty za původní cenu se podle něj snadno podaří prodat pouze v případě, že se nacházejí na dobré lokalitě, mají skvělé dispozice a jsou v perfektním stavu.

Realitní trh stagnuje. Za draho se dobře prodají pouze dokonalé nemovitosti
Realitní trh stagnuje. Za draho se dobře prodají pouze dokonalé nemovitosti

Byt o třicet procent levněji než loni

Kvůli stagnaci trhu a neochotě zákazníků kupovat drahé nemovitosti tedy dochází k velkým slevám. „Například cena panelákového bytu se oproti loňskému roku snížila o zhruba pětadvacet procent. Já si přitom myslím, že by sleva v budoucnu mohla dosáhnout až třiceti procent,“ domnívá se Kučera, který je optimistický i ohledně vývoje cen developerských projektů. „Sním svoje boty, pokud developeři do roka nezlevní,“ dodává s nadsázkou.

Snížení cen nemovitostí a obnovení zájmu kupujících může způsobit také postupné rozehřívání hypotečního trhu. V následujících letech se proto očekává pokles úrokových sazeb hypoték.

Snížení cen nemovitostí nastartuje prodej
Snížení cen nemovitostí nastartuje prodej

Pokud tedy chcete mít i vy co nejvyšší šanci na úspěšný prodej své nemovitosti, je třeba, abyste dbali rad makléřů a přizpůsobili ceny aktuální situaci na realitním trhu.

💡Tip: Plánujete naopak nemovitost koupit? Podívejte se například na náš výběr volných nemovistostí.