V jednom z minulých článků jsem Vám vysvětlil, proč jsou v realitních inzerátech důležité profesionální fotografie. Ty ale můžou zaručit pouze půlku úspěchu, pokud je obsah na nich nevhodně designovaný či neupravený. Aby byl tedy dojem případných kupců co nejlepší, je potřeba před focením nemovitost vyšperkovat. A právě tomuto procesu, který se nazývá staging, se budeme v tomto článku věnovat.

Na co si dát při přípravě domu či bytu pozor?

Jak se připravit na stagging?
Jak se připravit na staging?

Co je staging nemovitosti?

Staging je strategický proces přípravy nemovitosti k prodeji, který zdůrazňuje její nejlepší vlastnosti a maximalizuje její atraktivitu pro potenciální kupce. Zahrnuje přitom řadu kroků, od odstranění osobních dekorací a přebytečných věcí, přes drobné opravy a úpravy interiéru, až po pečlivé uspořádání nábytku a přidání estetických prvků. Právě ty totiž vytvářejí přívětivý a lákavý prostor.

Cílem staggingu nemovitosti je především zvýšit její tržní hodnotu a zkrátit dobu prodeje. Zároveň také umožňuje potenciálním kupcům si snadněji představit svůj budoucí život v daném domě či bytě, což rovněž usnadňuje prodej. Profesionální stagging vyžaduje oko pro detail a hluboké porozumění potřebám případných kupců. Často se při něm proto využívají techniky z oblasti interiérového designu, marketingu a psychologie prodeje.

Jak se na staging domu připravit?

Klienti se mě často ptají, jak co nejlépe svou nemovitost na prodej připravit. Mnozí z nich totiž tímto procesem prochází úplně poprvé, a tak nemají dostatek zkušeností. Proto všem spolu se svou kolegyní posíláme jednoduchý návod, který jim vše vysvětlí.

Zde je několik obecných pravidel:

  1. Úklid osobních předmětů – pryč musejí všechny fotografie, dokumenty, šperky či další chytače prachu
  2. Běžný úklid – především odstraňte z pokojů předměty, které do nich nepatří
  3. Zkontrolujte žárovky – nemovitosti, v nichž je hodně světla, působí na zájemce lépe. Vyzkoušejte proto, zda Vám dobře svítí všechny žárovky a případně je vyměňte
  4. Ukliďte chodbu – skliďte kabáty i boty, ať je první dojem z nemovitosti co nejlepší
  5. Vykliďte kuchyňskou linku – všechny spotřebiče, nádobí a další věci ukliďte tak, ať je linka co nejprázdnější. Obzvlášť u nemovitostí, kde jsou kuchyně malé, je potřeba vytvořit dojem vzdušnosti
  6. Vyberte světlé povlečení – to dokáže zesvětlit celou ložnici a vytvořit estetičtější dojem
  7. Skliďte hygienické pomůcky – koupelna by měla být stejně jako další pokoje co nejprázdnější
  8. Uskladněte vše do komory – tam fotit nebudeme. Podobně můžete dát přebytečné věci do sklepa, na půdu či do šatny
  9. Posekejte trávu – alespoň ve viditelné vzdálenosti z nemovitosti. Klienti si rádi představují pobyt na zahrádce a nehezká vysoká tráva tyto fantazie spíše kazí
Před staggingem stačí udělat běžný úklid domácnosti
Před stagingem stačí udělat běžný úklid domácnosti

Pokud je nemovitost v horším stavu, nebo víte, že úklid z jakéhokoliv důvodu nezvládnete, obraťte se na svého realitního makléře. Ti mají většinou kontakty na různé uklízecí či stavební společnosti, které Vám s přípravou pomohou. Po tomto základním úklidu přichází na řadu dolaďování veškerých detailů, které už má na starost zkušený profesionál.

Věřím, že úplně každou nemovitost lze správnou péčí upravit tak, aby dokázala přilákat co nejvíce potenciálních kupců. Pokud budete mít zájem o spolupráci se mnou, určitě se mi ozvěte a domluvíme se. Budu se těšit!