Ve své práci občas slýchávám stížnosti na takzvané výhradní či exkluzivní realitní zastoupení. Mnoho lidí se totiž mylně domnívá, že je výhodné pouze pro samotného makléře, který má díky němu klienta „chyceného v pasti“. Tak to ale ve skutečnosti není a v tomto článku jsem si dal za úkol Vám vysvětlit, jaké jsou největší výhody této vzájemné smlouvy pro prodávajícího.

Výhradní realitní zastoupení: jaké jsou hlavní výhody?
Výhradní realitní zastoupení: jaké jsou hlavní výhody?

Co je výhradní realitní zastoupení?

Jedná se o dohodu mezi prodejcem nebo pronajímatelem nemovitosti a realitním makléřem, která mu dává exkluzivní právo zprostředkovávat daný obchod. To znamená, že po kontraktem stanovenou dobu je makléř jediným zprostředkovatelem pro danou nemovitost. Tato dohoda proto bývá často součástí klasické smlouvy o realitním zastoupení, o které jsem Vám psal minule.

Výhody výhradního realitního zastoupení:

Jak už jsem naznačoval v úvodu tohoto článku, výhradní realitní zastoupení mnohým klientům nahání strach. Některým vadí, že kvůli této smlouvě ztrácí možnost prodat si dům sami. Jiní se zase obávají, že při výběru špatného makléře dojde ke zbytečnému prodlužování prodeje.

Tato situace opravdu může výjimečně nastat. Pokud si však vyberete kvalifikovaného makléře s mnohaletou zkušeností, jsou tyto obavy zbytečné. Tato smlouva totiž přináší velké výhody nejen samotnému makléři, ale také klientovi:

1. Ušetření peněz

Ačkoliv to může znít zvláštně, výhradní zastoupení Vám opravdu může ušetřit nemalé peníze, nemusíte totiž utrácet za několik makléřů naráz. Veškeré služby jsou navíc zahrnuty v jednom balíčku, což je často levnější než si platit za různé činnosti od více firem či makléřů. Jak se rozepíšu v některém z dalších bodů, exkluzivní prodej je navíc mnohdy rychlejší, díky čemuž můžete opět značně ušetřit.

2. Zvýšení důvěryhodnosti

Pokud svou nemovitost svěříte více realitním makléřům zároveň, je pravděpodobné, že každý z nich bude k propagaci přistupovat trochu jinak. Inzeráty a reklamy pak mohou vypadat, jak se lidově říká, každý pes jiná ves, což může mnohé odradit. Naopak promyšlený marketingový plán, který zahrne všechny komunikační kanály a dokáže přilákat pozornost, vytváří mnohem serióznější dojem. To dokáže posílit důvěru potenciálních kupců a mnohdy i zvýšit jejich ochotu jednat.

3. Vyšší pravděpodobnost urychlení prodeje

Naprostá většina prodávajících chce obchod uskutečnit rychle a za co nejlepší cenu. Nikdo totiž nechce, aby se z nemovitosti stal takzvaný „ležák“, který bude v nabídce dlouhé měsíce. A právě exkluzivní zastoupení k urychlení prodeje často pomáhá.

4. Méně starostí s celým procesem

Sám vím, že prodej nemovitosti může být velmi stresující a náročnou činností. Výhradní realitní zastoupení Vám v tomto určitě uleví, makléř si totiž vezme na starost úplně vše, včetně organizace prohlídek. Nemusíte se tedy starat téměř o nic.

Výhradní realitní zastoupení může být výhodné pro obě stany
Výhradní realitní zastoupení může být výhodné pro obě stany

Tak co, přesvědčil jsem Vás? Já sám jsem rovněž zastánce exkluzivního zastoupení, díky tomu jsem totiž schopný svým klientům dát ze svých makléřských schopností co nejvíce. Pokud budete mít zájem o spolupráci se mnou, určitě se mi ozvěte a domluvíme se. Budu se těšit!