Koupě nemovitosti je rozhodně velmi silný zážitek plný emocí. Člověk se střídavě těší a zároveň i trochu obává, aby vše vyšlo podle jeho představ. Mnoho lidí má také strach, aby nenaletěli na nějaký podvod a nepřišli tak o všechny své úspory. Hned na začátek tohoto článku Vám proto dám jednu velmi cennou radu, celou kupní částku (kromě rezervační smlouvy) nikdy, ale opravdu NIKDY neposílejte přímo makléři či prodejci.

Aby byl celý proces nákupu nemovitosti bezpečný, je potřeba peníze poslat do takzvané úschovy peněz, o které si nyní popovídáme blíže.

K čemu slouží úschova peněz?
K čemu slouží úschova peněz?

K čemu je úschova peněz?

Úschova peněz slouží jako záruka pro obě strany zapojené do nákupu nemovitosti. Peníze kupujícího jsou převedeny na účet třetí strany, obvykle notáře, a uvolněny jsou až po splnění všech podmínek kupní smlouvy.

Tento proces tedy zajišťuje, že prodávající obdrží peníze pouze v případě, že byly splněny všechny právní požadavky a kupující získá právo vlastnictví k nemovitosti. Zároveň dává prodávajícímu jistotu, že kupující peníze skutečně má, takže pak nedojde k žádnému nepříjemnému překvapení.

Úschova peněz dává oběma stranám jistotu, že nedojde na žádná nepříjemná překvapení.
Úschova peněz dává oběma stranám jistotu, že nedojde na žádná nepříjemná překvapení.

Výhody úschovy

🛟Bezpečnost a jistota

Úschova minimalizuje riziko, že kupující předá peníze, ale nezíská nemovitost, nebo že prodávající předá nemovitost, ale neobdrží peníze.

⚖️Nezávislost

Jelikož úschova vyžaduje třetí stranu, která není přímo zapojena do prodeje, přidává transakci na objektivitě.

👩‍⚖️Regulace

Proces úschovy je regulován právními předpisy, což zajišťuje, že všechny strany dodržují s tím související zákonná ustavení.

Na co si dát pozor?

Při využívání úschovných služeb je důležité být ostražitý hned v několika oblastech:

Než odešlete peníze, ujistěte se, že obchod proběhne správně.
Než odešlete peníze, ujistěte se, že obchod proběhne správně.
🫵Výběr uschovatele

Pokud při obchodu nevyužíváte realitního zastoupení, které tuto službu většinou zařizuje, je potřeba si dát s výběrem uschovatele trochu práci. Nechcete přece, abyste třeba peníze poslali na špatné číslo účtu, protože si to notář prostě nezkontroloval. Chybovat samozřejmě může každý, ovšem pokud má daný uschovatel více špatných recenzí, není to dobré znamení.

Já osobně bych za lidi, se kterými spolupracuji, dal ruku do ohně. Vím ale, že toto nastavení není v mé branži normou.

📋Jasné podmínky

Přesně definujte ve smlouvě všechny podmínky, za kterých mohou být peníze z úschovy uvolněny. Obě strany by měly mít jasno v tom, co musí být splněno před uvolněním finančních prostředků.

✉️Průhlednost a komunikace

Ujistěte se, že veškeré kroky procesu jsou transparentní, a že jsou o nich všechny strany řádně informovány.

Pozor na podvody

Vždy se ujistěte, že peníze posíláte na účet ověřené a důvěryhodné úschovné instituce. V případě jakýchkoliv pochybností svůj postup raději konzultujte s právníkem, který se orientuje v realitním právu.

Zprostředkování úschovy peněz je pro mě samozřejmost. Snažím se totiž, aby celý proces nákupu či prodeje nemovitosti byl pro mé klienty co nejsnazší. Pokud budete mít o spolupráci se mnou zájem, určitě se mi ozvěte a domluvíme se. Budu se těšit!